Model Ił-18D

0 Comments

Plastikowy model samolotu pasażerskiego Ił-18D do sklejenia i pomalowania, wykonany został metodą wtryskową. Prezentowany przez firmę Big Model Ił-18D jest kopią radzieckiego 4-silnikowego, turbośmigłowego samolotu pasażerskiego w skali 1:144 i pojawił się na rynku w ilości 200 egzemplarzy, jako limitowana seria producenta, z czego zresztą znane jest to polskie przedsiębiorstwo.
Jeśli chodzi o pierwowzór, historia jego powstania rozpoczyna się w latach 50 ubiegłego wieku, kiedy radzieckie zakłady Ilyushin rozpoczęły produkcję tego średniej wielkości (w zależności od wersji mieścił 100-120 pasażerów) samolotu. Powstał on, podobnie jak IŁ-18P, Ił-18W i Ił-18E, na bazie Ił-18, który produkowany był już od 1947 roku. Pierwszy lot Iła-18D natomiast odbył się w roku 1957, a w 1960 pierwsze egzemplarze Ił-18D trafiły do PLL-LOT, żeby w rok później zasilić flotę kolejnymi maszynami.
Ił-18D był popularnym samolotem, który miał wiele zalet – dużą pojemność, zasięg do 6500 km (ówcześnie należał do samolotów długodystansowych), przestronną kabinę pasażerską oraz spory udźwig. Oczywiście nie był też wolny od wad, do których należała znaczna hałaśliwość wewnątrz samolotu oraz charakterystyczne dla turbośmigłowców wibracje.
Oferowany przez producenta model samolotu Ilyushin IL-18D w barwach PLL-LOT sprzedawany jest w zestawie, który oprócz wyprasek z elementami samolotu, również blaszkę fototrawioną, maski, metalowe podwozie, kalkomanie, instrukcję sklejania oraz kolorową instrukcję malowania zgodnie z którą należy pomalować model samolotu, żeby odpowiadał wyglądem rzeczywistej maszynie.